środa, 11 stycznia 2023

Komu potrzebne są święta?

 

Okładka zaprojektowana przez uczennicę Anię P.


🌲  Lubisz święta Bożego Narodzenia?  Jak się do nich przygotowujesz? Co robiłabyś/ robiłbyś            w święta, gdybyś mogła/ mógł spędzić je tak, jak chcesz?  Co jest dla ciebie ważne w okresie świątecznym? 

😇 Zastanawiałaś/ zastanawiałeś się kiedyś, komu potrzebne są święta? No właśnie, komu?                      I dlaczego  jej/ jemu/ im?                      

🌲  Na zakończenie cyklu lekcji poświęconych "Opowieści wigilijnej" zatrzymaliśmy się nad tym pytaniem . Do zapisania  odpowiedzi siódmoklasistów wykorzystaliśmy Mentimeter   i OK zeszyty.


( Pisownia oryginalna)

( Pisownia oryginalna)


🌲 Cóż, rozstawaliśmy się przekonani, że każdemu potrzebne są święta! Niecierpliwie czekamy         na Wielkanoc😁.  Na szczęście pracujemy nad uważnością i coraz częściej możemy powiedzieć : "Dzisiaj jest święto, bo..." 😀.


🌲  Świętuję dzisiaj! Yuupi - nowy wpis na blogu!  Świętuję, więc dzielę się i  poniżej podrzucam kilka pomysłów na lekcje z  Opowieścią wigilijną w roli głównej.


📌 Sprawdzam, ale nie robię kartkówki, sprawdzianu, testu!

Tym razem, do niecnego celu, jakim jest kontrola 😱, wykorzystałam tangram. Pusty szablon udostępniła  kiedyś Blue School ( zajrzyj tam koniecznie👉💙💙💙), skopiowałam go dla każdego ucznia i  poprosiłam, by z wyciętych elementów ułożyli figurę  i  na jej krawędziach umieścili hasła związane z lekturą. Rozsypanki trafiły do kopert. Teraz los decydował o tym, jaką kopertę otrzyma uczennica/ uczeń. Siódmoklasiści z wielkim zaangażowaniem składali pojedyncze elementy w całość. Kluczem do sukcesu była znajomość treści Opowieści wigilijnej. Na stolikach zagościły indyki, choinki, kolędnicy, domki, bowiem autor zadania zobowiązany był do przygotowania figury nawiązującej do opowiadania.

💡 Korzyści:

👉 uczniowie powtórzyli treść lektury, przygotowując zadanie dla koleżanki/ kolegi,

👉 utrwalili wiedzę, wykonując zadanie przygotowane przez innego ucznia,

👉 czytali ze zrozumieniem,

👉 ćwiczyli uważność, 

👉 uzasadniali swoje zdanie,

👉 uczyli się na błędach,

👉  udzielali IZ.

A nade wszystko, nie przerywając procesu uczenia się, świetnie się bawili 😁.






📌 Podrzucam zadanie do kalendarza adwentowego


Co roku przygotowuję dla uczniów polonistyczno - relacyjny kalendarz adwentowy. W tym roku  zaproponowałam, aby do przygotowań włączyli się Nieidealni 7.  Dziewiętnaścioro uczniów i dwie panie = idealnie 21 zadań na czas przedświąteczny. 
Jedno z nich dotyczyło Opowieści wigilijnej 👉  Zaprojektuj okładkę. Ogranicza cię tylko wyobraźnia. 

Oto kilka prac:


Praca Zuzanny

Praca Ani G.

Praca Kacpra

Praca Martyny

Praca Sary

Praca Zosi




📌 Zachęcam 👉 na głowę kapelusz włóż, z rozwiązaniem problemu nie będziesz miał kłopotu            już!

📢 W Londynie sensacja!  Ebenezer Scrooge zgłosił swoją kandydaturę do nagrody i tytułu 👉 Człowiek Sukcesu!

Kapituła konkursu ma problem! Czy Scrooge zasługuje na taki tytuł?  Członkowie kapituły poprosili    o pomoc - mamy zebrać opinie mieszkańców Londynu.

A my:

👉 stosując rutynę myślenia krytycznego - różne punkty widzenia - przeprowadziliśmy wywiady z Bobem, Fredem, pracownikami organizacji dobroczynnej, przechodniami i kupcami,

👉 następnie, wykorzystując technikę 6 myślowych kapeluszy de Bono, analizowaliśmy informacje, rozpoznawaliśmy emocje, określaliśmy mocne i słabe punkty, szukaliśmy innych rozwiązań, wreszcie podsumowaliśmy materiał i wyciągnęliśmy wnioski.

Lekcję opisałam na FB 👉 nieidealnapolonistka - post z 04.01.2023 r. 




Jeśli zaglądasz do mnie, jestem zaszczycona. Jeśli zostawisz komentarz, będzie mi miło. Jeśli któryś z pomysłów Ci się spodobał, wykorzystaj, zainspiruj się 😍. Ja też szukam inspiracji         u innych nauczycieli . To takie mnożenie przez dzielenie 😍. Ważne w rzeczywistości belferskiej, tej zwykłej i tej rozszerzonej 💓.