Luty 2021 r.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
😇 Zapraszam Cię do zabawy językowej z okazji święta języka ojczystego 👇
Kliknij tutaj👉👅👅👅👅👅👅👅👅👅
20 września 2020r.
O lekturach i #wyzwaniach w nowym roku szkolnym
📖 Lektury obowiązkowe i dodatkowe
👉 Klasa 5
1. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni ( październik).
2. Bolesław Prus, Katarynka ( listopad).
3. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii.Lew, Czarownica i stara szafa ( styczeń).
4. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza ( marzec).
5. Katarzyna Dembska, Mariolka. Zwariowana powieść dla nastolatek ( maj).
👉 Klasa 6
1. Rafał Kosik, Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi ( październik).
2. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy (grudzień).
3. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem ( luty).
4. Małgorzata Musierowicz, Kwiat kalafiora ( kwiecień).
5. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy ( maj).
👉 Klasa 7
1. Antoine de Saint Exupery, Mały Książę ( październik).
2. Adam Mickiewicz, Dziady cz. II (listopad).
3. Charles Dickens, Opowieść wigilijna (grudzień).
4. Aleksander Fredro, Zemsta (styczeń).
5. Juliusz Słowacki, Balladyna (marzec).
6. Henryk Sienkiewicz, Latarnik (kwiecień).
7. Eric- Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża (kwiecień/ maj).
8. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów (maj/czerwiec).
+ We wszystkich klasach pozostałe (krótsze) utwory obowiązkowe oraz teksty dodatkowe przygotowane przez nauczyciela.
💪📚 Wyzwanie czytelnicze ( od września do maja)
📖 Klasa 5
Spośród podanych niżej propozycji ( ustalonych przez nas w wyniku głosowania) wybierz co najmniej trzy, przeczytaj uważnie i przygotuj ciekawą prezentację w dowolnej formie ( może to być prezentacja multimedialna, lapbook, leporello, lektura w pudełku, makieta, gra planszowa, lektura na wieszaku...)
1. Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów.
2. Małgorzata Musierowicz, Noelka.
3. Ewa Nowak, Pajączek na rowerze.
4. Selma Lagerlof, Cudowna podróż.
5. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy.
6. Olaf Fritsche, Skarb Troi.
📖 Klasa 6
Przeczytaj uważnie wybrane w głosowaniu lektury i przygotuj ciekawą prezentację w dowolnej formie ( prezentacja multimedialna, lapbook, leporello, lektura w pudełku, makieta, gra planszowa, lektura na wieszaku... Twoja wyobraźnia może Ci podpowiedzieć interesujące rozwiązanie)
1. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa.
2. Kornel Makuszyński, Szatan z VII klasy.
3. Dowolna powieść wybrana przez Ciebie.
📖 Klasa 7
Możesz zachęcić swoich kolegów i swoje koleżanki z klasy do czytania. Przygotuj dla nich ciekawą prezentację książki, która szczególnie Ci się spodobała ( forma dowolna). W ciągu roku możesz podzielić się z innymi recenzją wybranej lektury 4 razy.
💪📝 Wyzwanie pisarskie dla klas 5-6 (w wyzwaniu wykorzystałam propozycje tematów pani Katarzyny Polak)
Jeśli chcesz pisać sprawnie i ciekawie, jasno formułować myśli i poprawnie rozwijać wątki, to jest to wyzwanie dla Ciebie. Wybierz tematy rozwijające, nie bój się ryzykować, bądź kreatywny.
Napisz co najmniej 5 prac ( średnio 1 na dwa miesiące), przynieś do sprawdzenia, udzielę Ci informacji zwrotnej, najlepsze ocenię. Twój udział w wyzwaniach, systematyczna praca, rozwój, umiejętności, pomysłowość będą miały wpływ na ocenę końcową z języka polskiego. Powodzenia.
1. Jesteś mrówką - opowiedz o jakiejś przygodzie, opisując świat z perspektywy mrówki - klasa 6 - co najmniej 150 słów.
2. Jak zostać szczęśliwym człowiekiem - przepis ( składniki, sposób przygotowania, spodziewane efekty) - klasa 5, klasa 6 - co najmniej 60 słów.
3. Książkowa przygoda - opowiadanie twórcze - trafisz przypadkiem do treści jakiejś książki - co Cię tam spotka? - klasa 5 - co najmniej 100 słów, klasa 6 - co najmniej 150 słów.
4. Skąd się wzięły uczucia? - napisz mit, w którym wyjaśnisz, w jaki sposób powstały uczucia - klasa 6 - co najmniej 150 słów.
5. Co za spotkanie! - opowiadanie. Spotykasz wybraną postać literacką i niespodziewanie odkrywasz, że coś Cię łączy z tym bohaterem - klasa 6- co najmniej 180 słów.
6. Dzieckiem być - napisz, jakie są zalety i wady bycia dzieckiem. Uzasadnij i podaj przykłady konkretnych sytuacji - klasa 5- co najmniej 80 słów, klasa 6 - co najmniej 100 słów.
7. Zaczarowana roślinka - opowiadanie. Otrzymujesz od babci roślinkę, którą masz się opiekować. Okazuje się, że ma ona niezwykłe umiejętności. Opowiedz o przygodzie, którą dzięki niej przeżyjesz - klasa 5 - co najmniej 100 słów, klasa 6 - co najmniej 150 słów.
8. Rymowany przepis - stwórz rymowany przepis na dobre samopoczucie. Przynajmniej 8 wersów - klasa 5, przynajmniej 10 wersów - klasa 6.
9. Pieskie życie - napisz list w imieniu psa skierowany do ludzi, opisz w nim jego życie z ludźmi, prośby, wskazówki. Klasy 5 i 6 - co najmniej 70 słów.
10. Wymarzony pokój - opis. Masz nieograniczone środki na stworzenie wymarzonego pokoju, opisz go dokładnie. Klasa 5 i 6 - co najmniej 70 słów.
11. Okulary - opowiadanie. Znajdujesz okulary, dzięki którym widzisz, co myślą Twoi koledzy/ Twoje koleżanki. Opowiedz, jak je wykorzystasz w jednej ze szkolnych przygód. Klasa 5 - co najmniej 100 słów, klas 6 - co najmniej 170 słów.
12. Dlaczego kot zawsze spada na cztery łapy - napisz baśń, w której wyjaśnisz, jak to się stało, że koty spadają zawsze na cztery łapy, w czym im to pomaga. Klasa 5 - co najmniej 100 słów.
13. W szafie - opowiadanie. Do Twojego pokoju trafia stara szafa, okazuje się, że mieszka w niej jakaś istota. Jaka jest, jaką ma tajemnicę, dlaczego mieszka w szafie, jaką przygodę, dzięki niej przeżyjesz? Klas 5 - co najmniej 100 słów, klasa 6 - co najmniej 170 słów.
14. Przyjaźń - napisz rymowany wiersz o przyjaźni. Klas 5 - przynajmniej 8 wersów, klasa 6 - przynajmniej 10 wersów.
15. Góry i doliny - napisz list, w którym przekonasz kolegę/ koleżankę, że warto wybrać się na wakacje w góry. Klasa 5/ klasa 6 - co najmniej 100 słów.
16. Recepta dla nieśmiałych - zredaguj przepis na pokonanie nieśmiałości. Klasa 5/ klasa 6 - przynajmniej 60 słów.
💪📝 Wyzwanie pisarskie dla klasy 7
Jeśli chcesz pisać sprawnie i ciekawie, jasno formułować myśli i poprawnie rozwijać wątki, to jest to wyzwanie dla Ciebie. Wybierz tematy rozwijające, nie bój się ryzykować, bądź kreatywny.
Napisz co najmniej 6 prac, przynieś do sprawdzenia, udzielę Ci informacji zwrotnej, najlepsze ocenię. Twój udział w wyzwaniach, systematyczna praca, rozwój, umiejętności, pomysłowość będą miały wpływ na ocenę końcową z języka polskiego. Powodzenia.
1. Co za spotkanie! - Spotykasz jednego z bohaterów lektury szkolnej i niespodziewanie odkrywasz, że coś łączy Cię z tą osobą. ( opowiadanie, co najmniej 200 słów).
2. Skąd się wzięły uczucia? Napisz baśń, w której podasz, w jaki sposób powstały uczucia (co najmniej 200 słów)
3. Drogi bohaterze! Napisz list do wybranego bohatera literackiego, opowiedz mu, za co go podziwiasz ( lub nie), co ci się w nim podoba (lub nie), jak oceniasz jego postępowanie... (co najmniej 200 słów).
4. Szanowny Panie Ministrze! Napisz list do ministra edukacji, w którym uzasadnisz, dlaczego wakacje powinny być dłuższe. Podaj 3 argumenty ( co najmniej 200 słów).
5. Nie mogę żyć bez... Napisz bez czego nie możesz żyć i uzasadnij, do czego jest Ci to potrzebne i co się dzieje, gdy tego nie masz. Podaj 3- 5 przykładów (co najmniej 200 słów).
6. Najszczęśliwszy dzień w moim życiu. Napisz kartkę z pamiętnika. Posłuż się co najmniej dwoma związkami frazeologicznymi ze słowem szczęście (co najmniej 200 słów).
7. Napisz charakterystykę bohatera literackiego lub postaci historycznej, która pomimo trudności i cierpienia odnalazła w życiu sens ( co najmniej 200 słów).
* 8. " Godzi się pamiętać, że aby zło zapanowało, wystarczy, aby ludzie dobrej woli wstrzymali się od czynu". Napisz wypowiedź argumentacyjną, w której odniesiesz się się do słów Ireny Sendlerowej. W pracy przywołaj sylwetki ludzi, którzy nie byli obojętni na zło ( co najmniej 200 słów).
*9. Napisz wypowiedź argumentacyjną, w której wykażesz, że warto mądrze i dobrze wykorzystać w życiu dany człowiekowi czas. W argumentacji wykorzystaj przykłady znanych Ci bohaterów literackich lub postaci rzeczywistych (co najmniej 200 słów).
10. Wyobraź sobie, że jesteś dziennikarzem i możesz porozmawiać z Janem Kochanowskim. Napisz wywiad, w którym poeta opowie o tym, jak żyć i co jest w życiu najważniejsze. Odwołaj się do wybranych utworów Kochanowskiego ( co najmniej 200 słów). Ten temat wybierz po omówieniu przez nas twórczości poety.
💪💡 Wyzwania na dobry rok dla uczniów klasy 5.
Tutaj 👉 ukrywam wyzwania dla piątoklasistów. Wykorzystujemy prezent od pani Katarzyny Skolimowskiej z Fit Edukacji - Zagrajmy w lepszy rok. Kliknij tutaj.
Drodzy uczniowie, polubiliście wyzwania, mam nadzieję, że i w tym roku chętnie weźmiecie udział w zabawie, która pozwala Wam nie tylko rozwijać umiejętności przedmiotowe, ale także kompetencje kluczowe. Dobrego roku życzę Wam i sobie.
Poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.
Dzień Dziecka - #wyzwanie7
👍 Dopytywaliście o nowe wyzwanie, ale ono czekało na dzień szczególny - Dzień Dziecka.
😁No cóż, we mnie jest wciąż wiele z dziecka, dlatego z przyjemnością uzupełniłam poniższą kartę, a Ty podejmiesz # wyzwanie7 ? Opowiesz mi o swoich emocjach, uczuciach, marzeniach? Jeśli tak, to będzie mi bardzo miło, poczuję się wyróżniona 💚 Czekam do 5 czerwca.
Czwartek, 30 kwietnia 2020 r.
📝 Sposób na notatki
Lubię notować, moje zeszyty zawsze były bardzo ładne 👌 Latem 2019 roku rozmiłowałam się, dzięki wspaniałej grupie nauczycieli, w notatkach wizualnych. Wiecie o tym, prawda? Chętnie podczas lekcji wykorzystuję ten sposób notowania i chyba kilkoro z Was polubiło go tak samo mocno jak ja.
![]() |
Prace Agnieszki |
Obejrzyj filmik, a zobaczysz efekt mojej pracy. 👇
😇 I jak? Podobają Ci się przestrzenne notatki? Jeśli tak, to zachęcam do wykonania własnej notatki
do wybranej lekcji. Ja bawiłam się świetnie 👍 Twoja notatka na pewno będzie piękniejsza, ciekawsza, może zawierać więcej przestrzennych elementów. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia 😍
Ale tej Ci chyba nie brakuje, prawda?
22 kwietnia 2020 r.
Są takie książki, które pozostają w sercu 💗 Wracamy do nich wielokrotnie i zawsze odkrywamy coś nowego.
Z dzieciństwa noszę w sercu "Dzieci z Bullerbyn", "Małą księżniczkę", ale najwięcej miejsca zajmuje w nim, no właśnie...
📖Czy może odgadliście, jaki tytuł nosi moja ukochana książka z lat dziecięcych? Kto odgadnie tytuł i dopisze autora może przesłać mi odpowiedź (💚)
#wyzwanie5 ➽ Stwórz chmurę wyrazową prezentującą ukochaną przez Ciebie książkę. Chmura powinna mieć kształt związany z treścią książki, a wyrazy w niej umieszczone trochę ją charakteryzować.
📣Uwaga! Chmurę wykonałam, wykorzystując aplikację, jednak zamysłem wyzwań było oderwanie Was od komputerów i komórek, dlatego promowana będzie praca ręczna 😇
Dasz się namówić? Czekam na interesujące ( jak dotychczasowe) prace.
Malutka książeczka harmonijka - leporello skradła serca większości moich uczniów.
O tym, ile informacji można w niej zmieścić, jakie ciekawe rozwiązania zastosować, dowiedziałam się od Was, czwartoklasistów, piątoklasistów i szóstoklasistów. Wasze prace, bardzo różne, świadczą o tym, jak wiele umiejętności ćwiczyliście,wykonując leporello. Rozwijaliście kreatywność, rozbudzaliście wyobraźnię, wyszukiwaliście informacje i je porządkowaliście, refleksyjnie przetwarzaliście tekst, świadomie wykorzystywaliście technologię informacyjną, czytaliście ze zrozumieniem...
Na podsumowanie słowa jednej z Was:
" Muszę powiedzieć, że tworzenie leporello było świetną zabawą" 😍
A ja jestem przekonana, że "Zabawę trzeba traktować poważnie, bo nie istnieje lepsza metoda uczenia się" (A.Stern)👫
Prace piątoklasistów - "Skrzynia Władcy Piorunów"

Prace szóstoklasistów - "Hobbit, czyli tam i z powrotem"
🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
30 marca 2020r.
Przedwczoraj naprawdę zapachniało wiosną, wróble urządziły awanturę, hiacynty kusiły zapachem, słoneczko przegoniło smutne myśli i na chwilę w głowie zrobiło się zielono😀
Poczuliście to?
Powoli przyzwyczajamy się do pracy zdalnej, ale, sami przyznajecie, nie jest to nasz ulubiony sposób. Brakuje nam kontaktu w realu, którego nie jest w stanie zastąpić nawet godzinne połączenie online. W całej tej trudnej sytuacji to dobry znak, świadczy o tym,że relacje w edukacji są najważniejsze.
Przygotowując dla Was zadania, staram się, by praca online i offline były w równowadze i cieszę się, że chętnie bierzecie udział w #wyzwaniach. A ileż umiejętności kształcimy przy okazji edukacyjnej zabawy. Uczycie się planować własną pracę, wyszukiwać informacje w różnych źródłach, współpracować zdalnie, czytać ze zrozumieniem, wykonywać notatki wizualne, krytycznie myśleć i rozwiązywać problemy🙇
#wyzwanie2 bardzo się Wam spodobało, a ja jestem zachwycona efektami Waszej pracy😃
Zabraknie tu⇘ prac tych uczniów, którzy przesłali filmiki, a szkoda, bo spisali się na medal.
Może następnym razem.
I jeszcze jeszcze jedno zdjęcie, dla mnie szczególne, bo zostało przesłane z miłym komentarzem❤️ Pani Marzenna, jest pielęgniarką, korzystam więc z okazji, by jeszcze raz podziękować Jej za to, że tak wspaniale wykonuje swoją pracę, mimo szczególnie trudnych warunków💚💛💙💜💗Cieszę się, że zadanie sprawiło i Pani nieco radości😍
No cóż...wypatrujcie #wyzwania3...już niedługo się pojawi 😵
🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
27marca 2020r.
🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
22 marca 2020r.
![]() |
Znajdzie się ktoś, kto podejmie wyzwanie? |
I jeszcze pozdrowienia od Lidki, dziękujemy😁
🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
21 marca 2020r.
Sobotni poranek, choć słoneczny, okazał się mroźny i wietrzny.
Mam pewność, że wykonana samodzielnie😊
✨ Oooo, jeszcze Martynka przysłała notatkę, wstawiam.
Taaak... mogę spać spokojnie, bo wiem, że moi uczniowie choć z dala, to jednak
dbają o relacje💙
🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
Czas na czytanie ...
Pierwsze kroki
Drodzy uczniowie,
znaleźliśmy się w niezwyczajnej sytuacji,zadbajmy o to, by był to czas uważności na siebie i innych.
Zdobywajcie wiedzę, poszukujcie najlepszych rozwiązań problemów i trudności, ale też poleżcie na kanapie, zamknijcie oczy, oddajcie się błogiemu leniuchowaniu, gdy wokół tyle niepewności.
Doskonałym sposobem na oderwanie się od rzeczywistości jest czytanie😊Dlatego najważniejszym zadaniem z języka polskiego jest właśnie codzienny kontakt z lekturą.
Czytacie teraz:
- klasa 4 - "Magiczne drzewo" (A.Maleszka),
- klasa 5 - "Skrzynia Władcy Piorunów" (M.Kozioł),
- klasa 6 - "Hobbit, czyli tam i z powrotem" (J.R.R.Tolkien).
🙇Oto Wasze zadanie związane z lekturą:
- po przeczytaniu lektury wykonajcie leporello. Co to takiego? ⇙
⇒Jak wykonać leporello?
* kartkę A4 złóż na pół dłuższym bokiem, przetnij wzdłuż zgięcia,
* każda powstałą część złóż na pół i poskładaj w harmonijkę,
* sklej dwie harmonijki i tak powstanie Twoja książeczka.
⇒Co ma znaleźć się w lekturowej książeczce harmonijce?
✎Uczniowie klas 4 i 5 wykonują leporello o swojej lekturze, ale według tego⇑ samego wzoru.
💚Liczę na Waszą kreatywność. Swoje książeczki zaprezentujecie na pierwszej lekcji po przerwie spowodowanej zawieszeniem zajęć.
To link do strony, na której możecie podejrzeć, jak wykonać leporello (znajdziecie tam też inne odnośniki, warto zaglądać na różne strony)
https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2020/02/12/leporello/?fbclid=IwAR37hXLNq9MWH3fLRZobbtIu69j0CiAzg2J87aNPvMsebqajexBV24SJ9d4
Życzę Wam przyjemnego czytania oraz dobrej zabawy przy tworzeniu własnej książeczki.
A jutro spotkanie z ortografią😀
Dziękujemy za polecenie naszego bloga. Pozdrawiamy harmonijkowo :)
OdpowiedzUsuń