Dla moich uczni贸w

 馃挭馃摑 Wyzwanie pisarskie dla klasy 7 - rok szkolny 22/23

Je艣li chcesz pisa膰 sprawnie i ciekawie, jasno formu艂owa膰 my艣li i  poprawnie rozwija膰 w膮tki, to jest to wyzwanie dla Ciebie. Wybierz tematy rozwijaj膮ce, nie b贸j si臋 ryzykowa膰, b膮d藕 kreatywny.

Napisz co najmniej 4 prace, przynie艣 do sprawdzenia, udziel臋 Ci informacji zwrotnej, najlepsze oceni臋. Tw贸j udzia艂 w wyzwaniach, systematyczna praca, rozw贸j, umiej臋tno艣ci, pomys艂owo艣膰 b臋d膮 mia艂y wp艂yw na ocen臋 ko艅cow膮 z j臋zyka polskiego. Powodzenia.

1. Co za spotkanie! - Spotykasz jednego z bohater贸w lektury szkolnej i niespodziewanie odkrywasz, 偶e co艣  艂膮czy Ci臋 z t膮 osob膮. ( opowiadanie, co najmniej 200 s艂贸w).

2. Sk膮d si臋 wzi臋艂y uczucia? Napisz ba艣艅, w kt贸rej podasz, w jaki spos贸b powsta艂y uczucia (co najmniej 200 s艂贸w)

3. Drogi bohaterze! Napisz list do wybranego bohatera literackiego, opowiedz mu, za co go podziwiasz ( lub nie), co ci si臋 w nim podoba (lub nie), jak oceniasz jego post臋powanie... (co najmniej 200 s艂贸w).

4. Szanowny Panie Ministrze! Napisz list do ministra edukacji, w kt贸rym uzasadnisz, dlaczego wakacje powinny by膰 d艂u偶sze. Podaj 3 argumenty ( co najmniej 200 s艂贸w).

5. Nie mog臋 偶y膰 bez... Napisz bez czego nie mo偶esz 偶y膰 i uzasadnij, do czego jest Ci to potrzebne i co si臋 dzieje, gdy tego nie masz. Podaj 3- 5 przyk艂ad贸w (co najmniej 200 s艂贸w).

6. Najszcz臋艣liwszy dzie艅 w moim 偶yciu. Napisz kartk臋 z pami臋tnika. Pos艂u偶 si臋 co najmniej dwoma zwi膮zkami frazeologicznymi ze s艂owem szcz臋艣cie (co najmniej 200 s艂贸w).

7. Napisz charakterystyk臋 bohatera literackiego lub postaci historycznej, kt贸ra pomimo trudno艣ci           i cierpienia odnalaz艂a w 偶yciu sens ( co najmniej 200 s艂贸w).

* 8. " Godzi si臋 pami臋ta膰, 偶e aby z艂o zapanowa艂o, wystarczy, aby ludzie dobrej woli wstrzymali si臋        od czynu". Napisz wypowied藕 argumentacyjn膮, w kt贸rej odniesiesz si臋 si臋 do s艂贸w Ireny Sendlerowej. W pracy przywo艂aj sylwetki ludzi, kt贸rzy nie byli oboj臋tni na z艂o ( co najmniej 200 s艂贸w).

*9. Napisz wypowied藕 argumentacyjn膮, w kt贸rej wyka偶esz, 偶e warto m膮drze i dobrze wykorzysta膰 w 偶yciu dany cz艂owiekowi czas. W argumentacji wykorzystaj przyk艂ady znanych Ci bohater贸w literackich lub postaci rzeczywistych (co najmniej 200 s艂贸w).

10. Wyobra藕 sobie, 偶e jeste艣 dziennikarzem i mo偶esz porozmawia膰 z Janem Kochanowskim. Napisz wywiad, w kt贸rym poeta opowie o tym, jak 偶y膰 i co jest w 偶yciu najwa偶niejsze. Odwo艂aj si臋 do wybranych utwor贸w Kochanowskiego ( co najmniej 200 s艂贸w). Ten temat wybierz po om贸wieniu przez nas tw贸rczo艣ci poety.

11. Ksi膮偶kowa przygoda - opowiadanie tw贸rcze - trafisz przypadkiem do tre艣ci jakiej艣 ksi膮偶ki - co Ci臋 tam spotka? ( co najmniej 200 s艂贸w).

12. Co za spotkanie! - opowiadanie. Spotykasz wybran膮 posta膰 literack膮 i niespodziewanie odkrywasz, 偶e co艣 Ci臋 艂膮czy z tym bohaterem ( co najmniej 200 s艂贸w).

13.  Zaczarowana ro艣linka - opowiadanie. Otrzymujesz od babci ro艣link臋, kt贸r膮 masz si臋 opiekowa膰. Okazuje si臋, 偶e ma ona niezwyk艂e umiej臋tno艣ci. Opowiedz o przygodzie, kt贸r膮 dzi臋ki niej prze偶yjesz    ( co najmniej 200 s艂贸w).

11. Okulary - opowiadanie. Znajdujesz okulary, dzi臋ki kt贸rym widzisz, co my艣l膮 Twoi koledzy/ Twoje kole偶anki. Opowiedz, jak je wykorzystasz w jednej ze szkolnych przyg贸d ( co najmniej 200 s艂贸w).



Luty 2021 r.

Mi臋dzynarodowy Dzie艅 J臋zyka Ojczystego

 馃槆 Zapraszam Ci臋 do zabawy j臋zykowej z okazji  艣wi臋ta j臋zyka ojczystego 馃憞

Kliknij tutaj馃憠馃憛馃憛馃憛馃憛馃憛馃憛馃憛馃憛馃憛

 

20 wrze艣nia 2020r.

O lekturach i  #wyzwaniach w nowym roku szkolnym


 馃摉  Lektury obowi膮zkowe i dodatkowe

馃憠 Klasa 5 

1. Ferenc Molnar, Ch艂opcy z Placu Broni ( pa藕dziernik).

2.  Boles艂aw Prus, Katarynka ( listopad).

3. Clive Staples Lewis, Opowie艣ci z Narnii.Lew, Czarownica i stara szafa ( stycze艅).

4. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzg贸rza ( marzec).

5. Katarzyna Dembska, Mariolka. Zwariowana powie艣膰 dla nastolatek ( maj).

馃憠 Klasa 6

1. Rafa艂 Kosik, Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi ( pa藕dziernik).

2. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy (grudzie艅).

3. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem ( luty).

4. Ma艂gorzata Musierowicz, Kwiat kalafiora ( kwiecie艅).

5. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysi臋cy ( maj).

馃憠 Klasa 7

1. Antoine de Saint Exupery, Ma艂y Ksi膮偶臋 ( pa藕dziernik).

2. Adam Mickiewicz, Dziady cz. II (listopad).

3. Charles Dickens, Opowie艣膰 wigilijna (grudzie艅).

4. Aleksander Fredro, Zemsta (stycze艅).

5. Juliusz S艂owacki, Balladyna (marzec).

6. Henryk Sienkiewicz, Latarnik (kwiecie艅).

7. Eric- Emmanuel Schmitt, Oskar i pani R贸偶a (kwiecie艅/ maj).

8. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umar艂ych Poet贸w (maj/czerwiec).

+  We wszystkich klasach pozosta艂e (kr贸tsze) utwory obowi膮zkowe oraz teksty dodatkowe przygotowane przez nauczyciela.




  馃挭馃摎 Wyzwanie czytelnicze (  od wrze艣nia do maja)

   馃摉 Klasa 5 

Spo艣r贸d podanych ni偶ej propozycji ( ustalonych przez nas w wyniku g艂osowania) wybierz co najmniej trzy, przeczytaj uwa偶nie i przygotuj ciekaw膮 prezentacj臋 w dowolnej formie ( mo偶e to by膰 prezentacja multimedialna, lapbook, leporello, lektura w pude艂ku, makieta, gra planszowa, lektura na wieszaku...)

 1. Marcin Kozio艂, Skrzynia W艂adcy Piorun贸w.

2. Ma艂gorzata Musierowicz, Noelka.

3. Ewa Nowak, Paj膮czek na rowerze.

4. Selma Lagerlof, Cudowna podr贸偶.

5. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysi臋cy.

6. Olaf Fritsche, Skarb Troi.

 馃摉 Klasa 6

Przeczytaj uwa偶nie wybrane w g艂osowaniu lektury i przygotuj ciekaw膮 prezentacj臋 w dowolnej formie   (  prezentacja multimedialna, lapbook, leporello, lektura w pude艂ku, makieta, gra planszowa, lektura na wieszaku... Twoja wyobra藕nia mo偶e Ci podpowiedzie膰 interesuj膮ce rozwi膮zanie)

1.  Edmund Niziurski, Spos贸b na Alcybiadesa.

2. Kornel Makuszy艅ski, Szatan z VII klasy.

3. Dowolna powie艣膰 wybrana przez Ciebie.

 馃摉 Klasa 7

Mo偶esz zach臋ci膰 swoich koleg贸w i swoje kole偶anki z klasy do czytania. Przygotuj dla nich ciekaw膮 prezentacj臋 ksi膮偶ki, kt贸ra szczeg贸lnie Ci si臋 spodoba艂a ( forma dowolna). W ci膮gu roku mo偶esz podzieli膰 si臋 z innymi recenzj膮 wybranej lektury 4 razy.


馃挭馃摑 Wyzwanie pisarskie dla klas 5-6 (w wyzwaniu wykorzysta艂am propozycje temat贸w pani Katarzyny Polak)

Je艣li chcesz pisa膰 sprawnie i ciekawie, jasno formu艂owa膰 my艣li i  poprawnie rozwija膰 w膮tki, to jest to wyzwanie dla Ciebie. Wybierz tematy rozwijaj膮ce, nie b贸j si臋 ryzykowa膰, b膮d藕 kreatywny.

Napisz co najmniej 5 prac ( 艣rednio 1 na dwa miesi膮ce), przynie艣 do sprawdzenia, udziel臋 Ci informacji zwrotnej, najlepsze oceni臋. Tw贸j udzia艂 w wyzwaniach, systematyczna praca, rozw贸j, umiej臋tno艣ci, pomys艂owo艣膰 b臋d膮 mia艂y wp艂yw na ocen臋 ko艅cow膮 z j臋zyka polskiego. Powodzenia.

1.  Jeste艣 mr贸wk膮 - opowiedz o jakiej艣 przygodzie, opisuj膮c 艣wiat z perspektywy mr贸wki - klasa 6 - co najmniej 150 s艂贸w.

2. Jak zosta膰 szcz臋艣liwym cz艂owiekiem - przepis ( sk艂adniki, spos贸b przygotowania, spodziewane efekty) - klasa 5, klasa 6 - co najmniej 60 s艂贸w.

3. Ksi膮偶kowa przygoda - opowiadanie tw贸rcze - trafisz przypadkiem do tre艣ci jakiej艣 ksi膮偶ki - co Ci臋 tam spotka? - klasa 5 - co najmniej 100 s艂贸w, klasa 6 - co najmniej 150 s艂贸w.

4. Sk膮d si臋 wzi臋艂y uczucia? - napisz mit, w kt贸rym wyja艣nisz, w jaki spos贸b powsta艂y uczucia - klasa 6 - co najmniej 150 s艂贸w.

5. Co za spotkanie! - opowiadanie. Spotykasz wybran膮 posta膰 literack膮 i niespodziewanie odkrywasz, 偶e co艣 Ci臋 艂膮czy z tym bohaterem - klasa 6- co najmniej 180 s艂贸w.

6. Dzieckiem by膰 - napisz, jakie s膮 zalety i wady bycia dzieckiem. Uzasadnij i podaj przyk艂ady konkretnych sytuacji - klasa 5- co najmniej 80 s艂贸w, klasa 6 - co najmniej 100 s艂贸w.

7. Zaczarowana ro艣linka - opowiadanie. Otrzymujesz od babci ro艣link臋, kt贸r膮 masz si臋 opiekowa膰. Okazuje si臋, 偶e ma ona niezwyk艂e umiej臋tno艣ci. Opowiedz o przygodzie, kt贸r膮 dzi臋ki niej prze偶yjesz - klasa 5 - co najmniej 100 s艂贸w, klasa 6 - co najmniej 150 s艂贸w.

8. Rymowany przepis - stw贸rz rymowany przepis na dobre samopoczucie. Przynajmniej 8 wers贸w - klasa 5, przynajmniej 10 wers贸w - klasa 6.

9. Pieskie 偶ycie - napisz list w imieniu psa skierowany do ludzi, opisz w nim jego 偶ycie z lud藕mi, pro艣by, wskaz贸wki. Klasy 5 i 6 - co najmniej 70 s艂贸w.

10. Wymarzony pok贸j - opis. Masz nieograniczone 艣rodki na stworzenie wymarzonego pokoju, opisz go dok艂adnie. Klasa 5 i 6 - co najmniej 70 s艂贸w.

11. Okulary - opowiadanie. Znajdujesz okulary, dzi臋ki kt贸rym widzisz, co my艣l膮 Twoi koledzy/ Twoje kole偶anki. Opowiedz, jak je wykorzystasz w jednej ze szkolnych przyg贸d. Klasa 5 - co najmniej 100 s艂贸w, klas 6 - co najmniej 170 s艂贸w.

12. Dlaczego kot zawsze spada na cztery 艂apy - napisz ba艣艅, w kt贸rej wyja艣nisz, jak to si臋 sta艂o, 偶e koty spadaj膮 zawsze na cztery 艂apy, w czym im to pomaga. Klasa 5 - co najmniej 100 s艂贸w.

13. W szafie - opowiadanie. Do Twojego pokoju trafia stara szafa, okazuje si臋, 偶e mieszka w niej jaka艣 istota. Jaka jest, jak膮 ma tajemnic臋, dlaczego mieszka w szafie, jak膮 przygod臋, dzi臋ki niej prze偶yjesz? Klas 5 - co najmniej 100 s艂贸w, klasa 6 - co najmniej 170 s艂贸w.

14. Przyja藕艅 - napisz rymowany wiersz o przyja藕ni. Klas 5 - przynajmniej 8 wers贸w, klasa 6 - przynajmniej 10 wers贸w.

15. G贸ry i doliny - napisz list, w kt贸rym przekonasz koleg臋/ kole偶ank臋, 偶e warto wybra膰 si臋 na wakacje w g贸ry. Klasa 5/ klasa 6 - co najmniej 100 s艂贸w.

16. Recepta dla nie艣mia艂ych - zredaguj przepis na pokonanie nie艣mia艂o艣ci. Klasa 5/ klasa 6 - przynajmniej 60 s艂贸w. 

馃挭馃摑 Wyzwanie pisarskie dla klasy 7

Je艣li chcesz pisa膰 sprawnie i ciekawie, jasno formu艂owa膰 my艣li i  poprawnie rozwija膰 w膮tki, to jest to wyzwanie dla Ciebie. Wybierz tematy rozwijaj膮ce, nie b贸j si臋 ryzykowa膰, b膮d藕 kreatywny.

Napisz co najmniej 6 prac, przynie艣 do sprawdzenia, udziel臋 Ci informacji zwrotnej, najlepsze oceni臋. Tw贸j udzia艂 w wyzwaniach, systematyczna praca, rozw贸j, umiej臋tno艣ci, pomys艂owo艣膰 b臋d膮 mia艂y wp艂yw na ocen臋 ko艅cow膮 z j臋zyka polskiego. Powodzenia.

1. Co za spotkanie! - Spotykasz jednego z bohater贸w lektury szkolnej i niespodziewanie odkrywasz, 偶e co艣  艂膮czy Ci臋 z t膮 osob膮. ( opowiadanie, co najmniej 200 s艂贸w).

2. Sk膮d si臋 wzi臋艂y uczucia? Napisz ba艣艅, w kt贸rej podasz, w jaki spos贸b powsta艂y uczucia (co najmniej 200 s艂贸w)

3. Drogi bohaterze! Napisz list do wybranego bohatera literackiego, opowiedz mu, za co go podziwiasz ( lub nie), co ci si臋 w nim podoba (lub nie), jak oceniasz jego post臋powanie... (co najmniej 200 s艂贸w).

4. Szanowny Panie Ministrze! Napisz list do ministra edukacji, w kt贸rym uzasadnisz, dlaczego wakacje powinny by膰 d艂u偶sze. Podaj 3 argumenty ( co najmniej 200 s艂贸w).

5. Nie mog臋 偶y膰 bez... Napisz bez czego nie mo偶esz 偶y膰 i uzasadnij, do czego jest Ci to potrzebne i co si臋 dzieje, gdy tego nie masz. Podaj 3- 5 przyk艂ad贸w (co najmniej 200 s艂贸w).

6. Najszcz臋艣liwszy dzie艅 w moim 偶yciu. Napisz kartk臋 z pami臋tnika. Pos艂u偶 si臋 co najmniej dwoma zwi膮zkami frazeologicznymi ze s艂owem szcz臋艣cie (co najmniej 200 s艂贸w).

7. Napisz charakterystyk臋 bohatera literackiego lub postaci historycznej, kt贸ra pomimo trudno艣ci i cierpienia odnalaz艂a w 偶yciu sens ( co najmniej 200 s艂贸w).

* 8. " Godzi si臋 pami臋ta膰, 偶e aby z艂o zapanowa艂o, wystarczy, aby ludzie dobrej woli wstrzymali si臋 od czynu". Napisz wypowied藕 argumentacyjn膮, w kt贸rej odniesiesz si臋 si臋 do s艂贸w Ireny Sendlerowej. W pracy przywo艂aj sylwetki ludzi, kt贸rzy nie byli oboj臋tni na z艂o ( co najmniej 200 s艂贸w).

*9. Napisz wypowied藕 argumentacyjn膮, w kt贸rej wyka偶esz, 偶e warto m膮drze i dobrze wykorzysta膰 w 偶yciu dany cz艂owiekowi czas. W argumentacji wykorzystaj przyk艂ady znanych Ci bohater贸w literackich lub postaci rzeczywistych (co najmniej 200 s艂贸w).

10. Wyobra藕 sobie, 偶e jeste艣 dziennikarzem i mo偶esz porozmawia膰 z Janem Kochanowskim. Napisz wywiad, w kt贸rym poeta opowie o tym, jak 偶y膰 i co jest w 偶yciu najwa偶niejsze. Odwo艂aj si臋 do wybranych utwor贸w Kochanowskiego ( co najmniej 200 s艂贸w). Ten temat wybierz po om贸wieniu przez nas tw贸rczo艣ci poety.


馃挭馃挕 Wyzwania na dobry rok dla uczni贸w klasy 5.

Tutaj  馃憠 ukrywam wyzwania dla pi膮toklasist贸w. Wykorzystujemy prezent od pani Katarzyny Skolimowskiej z Fit Edukacji - Zagrajmy w lepszy rok. Kliknij tutaj.



Drodzy uczniowie, polubili艣cie wyzwania, mam nadziej臋, 偶e i w tym roku ch臋tnie we藕miecie udzia艂 w zabawie, kt贸ra pozwala Wam nie tylko rozwija膰 umiej臋tno艣ci przedmiotowe, ale tak偶e kompetencje kluczowe. Dobrego roku 偶ycz臋 Wam i sobie.



 

  Poniedzia艂ek, 1 czerwca 2020 r.

Dzie艅 Dziecka  - #wyzwanie7



Najlepsze 偶yczenia z okazji Dnia Dziecka






馃憤 Dopytywali艣cie o nowe wyzwanie, ale ono czeka艂o na dzie艅 szczeg贸lny - Dzie艅 Dziecka.


馃榿No  c贸偶, we mnie jest wci膮偶 wiele z dziecka, dlatego z przyjemno艣ci膮 uzupe艂ni艂am poni偶sz膮 kart臋, a Ty podejmiesz # wyzwanie7 ? Opowiesz mi o swoich emocjach, uczuciach, marzeniach? Je艣li tak, to b臋dzie mi bardzo mi艂o, poczuj臋 si臋 wyr贸偶niona 馃挌 Czekam do 5 czerwca.








Czwartek, 30 kwietnia 2020 r.

馃摑 Spos贸b na  notatki

    Lubi臋 notowa膰, moje zeszyty zawsze by艂y bardzo 艂adne 馃憣 Latem 2019 roku rozmi艂owa艂am si臋, dzi臋ki wspania艂ej grupie nauczycieli, w notatkach wizualnych. Wiecie o tym, prawda? Ch臋tnie podczas lekcji wykorzystuj臋 ten spos贸b notowania i chyba kilkoro z Was polubi艂o go tak samo mocno jak ja.


Prace Agnieszki


Czwartoklasi艣ci prowadz膮 OK zeszyty ( ich notatki poka偶臋 niebawem) i ka偶dy wybiera sw贸j spos贸b notowania, ale my艣lenie wizualne ma wielu zwolennik贸w. Ja te偶 prowadz臋 OK zeszyt i w nim notuj臋 wa偶ne rzeczy馃憞





Kilka dni temu wpad艂am na pomys艂 #wyzwania6, gdy przygl膮da艂am si臋 pracom uczni贸w udost臋pnionym przez jedn膮 z nauczycielek (dzi臋kuj臋 za inspiracj臋). Pomy艣la艂am: "Papierowe formy przestrzenne? To jest to!" i zabra艂am si臋 do tworzenia.

Obejrzyj filmik, a zobaczysz efekt mojej pracy.       馃憞                                     


 


馃槆 I jak? Podobaj膮 Ci si臋 przestrzenne notatki? Je艣li tak, to zach臋cam do wykonania w艂asnej notatki
do wybranej lekcji. Ja bawi艂am si臋 艣wietnie 馃憤 Twoja notatka na pewno b臋dzie pi臋kniejsza, ciekawsza, mo偶e zawiera膰 wi臋cej przestrzennych element贸w. Ogranicza Ci臋 tylko wyobra藕nia 馃槏
Ale tej Ci chyba nie brakuje, prawda?

Wyobrazi艂a艣/-e艣  to 馃憜 sobie? U艣miechn臋艂a艣 si臋/ u艣miechn膮艂e艣 si臋 na my艣l, 偶e hu艣tam si臋 przyczepiona do 偶yrandola?  Czyli wyobra藕nia dzia艂a, do roboty馃榿






22 kwietnia 2020 r.

S膮 takie ksi膮偶ki, kt贸re pozostaj膮 w sercu 馃挆 Wracamy do nich wielokrotnie i zawsze odkrywamy co艣 nowego.

Z dzieci艅stwa nosz臋 w sercu "Dzieci z Bullerbyn", "Ma艂膮 ksi臋偶niczk臋", ale najwi臋cej miejsca zajmuje w nim, no w艂a艣nie...


馃摉Czy mo偶e odgadli艣cie, jaki tytu艂 nosi moja ukochana ksi膮偶ka z lat dzieci臋cych? Kto odgadnie tytu艂 i dopisze autora mo偶e przes艂a膰 mi odpowied藕 (馃挌)

#wyzwanie5 ➽ Stw贸rz chmur臋 wyrazow膮 prezentuj膮c膮 ukochan膮 przez Ciebie ksi膮偶k臋. Chmura powinna mie膰 kszta艂t zwi膮zany z tre艣ci膮 ksi膮偶ki, a wyrazy w niej umieszczone troch臋 j膮 charakteryzowa膰.

馃摚Uwaga! Chmur臋 wykona艂am, wykorzystuj膮c aplikacj臋, jednak zamys艂em wyzwa艅 by艂o oderwanie Was  od komputer贸w i kom贸rek, dlatego promowana b臋dzie praca r臋czna 馃槆

Dasz si臋 nam贸wi膰? Czekam na interesuj膮ce ( jak dotychczasowe) prace.




15 kwietnia 2020 r.

 

Malutka ksi膮偶eczka harmonijka - leporello skrad艂a serca wi臋kszo艣ci  moich uczni贸w

O tym, ile informacji mo偶na w niej zmie艣ci膰, jakie ciekawe rozwi膮zania zastosowa膰, dowiedzia艂am si臋 od Was, czwartoklasist贸w, pi膮toklasist贸w i sz贸stoklasist贸w. Wasze prace, bardzo r贸偶ne, 艣wiadcz膮 o tym, jak wiele umiej臋tno艣ci 膰wiczyli艣cie,wykonuj膮c leporello. Rozwijali艣cie kreatywno艣膰, rozbudzali艣cie wyobra藕ni臋, wyszukiwali艣cie informacje i je porz膮dkowali艣cie, refleksyjnie przetwarzali艣cie tekst, 艣wiadomie wykorzystywali艣cie technologi臋 informacyjn膮, czytali艣cie ze zrozumieniem...

Na podsumowanie s艂owa jednej z Was:

" Musz臋 powiedzie膰, 偶e tworzenie leporello by艂o 艣wietn膮 zabaw膮" 馃槏

 A ja jestem przekonana, 偶e "Zabaw臋 trzeba traktowa膰 powa偶nie, bo nie istnieje lepsza metoda uczenia si臋" (A.Stern)馃懌





Prace pi膮toklasist贸w - "Skrzynia W艂adcy Piorun贸w"




 







Prace sz贸stoklasist贸w - "Hobbit, czyli tam i z powrotem"







馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁




30 marca 2020r.

 Przedwczoraj naprawd臋 zapachnia艂o wiosn膮, wr贸ble urz膮dzi艂y awantur臋, hiacynty kusi艂y zapachem, s艂oneczko przegoni艂o smutne my艣li i na chwil臋 w g艂owie zrobi艂o si臋 zielono馃榾
Poczuli艣cie to?





Powoli przyzwyczajamy si臋 do pracy zdalnej, ale, sami przyznajecie, nie jest to nasz ulubiony spos贸b. Brakuje nam kontaktu w realu, kt贸rego nie jest w stanie zast膮pi膰 nawet godzinne po艂膮czenie online. W ca艂ej tej trudnej sytuacji to dobry znak, 艣wiadczy o tym,偶e relacje w edukacji s膮 najwa偶niejsze.

Przygotowuj膮c dla Was zadania, staram si臋, by praca online i offline by艂y w r贸wnowadze i ciesz臋 si臋, 偶e ch臋tnie bierzecie udzia艂 w #wyzwaniach. A ile偶 umiej臋tno艣ci kszta艂cimy przy okazji edukacyjnej zabawy. Uczycie si臋 planowa膰 w艂asn膮 prac臋, wyszukiwa膰 informacje w r贸偶nych 藕r贸d艂ach, wsp贸艂pracowa膰 zdalnie, czyta膰 ze zrozumieniem, wykonywa膰 notatki wizualne, krytycznie my艣le膰 i  rozwi膮zywa膰 problemy馃檱

#wyzwanie2 bardzo si臋 Wam spodoba艂o, a ja jestem zachwycona efektami Waszej pracy馃槂
Zabraknie tu⇘ prac tych uczni贸w, kt贸rzy przes艂ali filmiki, a szkoda, bo spisali si臋 na medal.
Mo偶e nast臋pnym razem.









I jeszcze jeszcze jedno zdj臋cie, dla mnie szczeg贸lne, bo zosta艂o  przes艂ane z mi艂ym komentarzem❤️ Pani Marzenna, jest piel臋gniark膮, korzystam wi臋c z okazji, by jeszcze raz podzi臋kowa膰 Jej za to, 偶e tak wspaniale wykonuje swoj膮 prac臋, mimo szczeg贸lnie trudnych warunk贸w馃挌馃挍馃挋馃挏馃挆Ciesz臋 si臋, 偶e zadanie sprawi艂o i Pani nieco rado艣ci馃槏

No c贸偶...wypatrujcie #wyzwania3...ju偶 nied艂ugo si臋 pojawi 馃樀

 

馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁



   27marca 2020r.

 

Zdalne nauczanie trwa, w domach mamy biura i szko艂臋, wi臋c umiej臋tno艣膰 dobrego planowania jest teraz na wag臋 z艂ota. Tak ⏬ wygl膮daj膮 plany dnia przygotowane przez moich uczni贸w w odpowiedzi na #wyzwanie 1 馃檶




 Jestem dumna z moich czwartoklasist贸w, pi膮toklasist贸w i sz贸stoklasist贸w, sprawnie planuj膮 dzie艅, by mie膰 czas na nauk臋 i na relaks, 馃檴myj膮 cz臋sto r膮czki i  z膮bki, zdrowo si臋 od偶ywiaj膮.
Serce ro艣nie, wyzwanie zaliczone na 2馃挌






Uwaga! Mam #wyzwanie 2. Kliknij w link umieszczony poni偶ej, zagraj, wylosuj zadanie domowe, wykonaj je. Aaaa, zapomnia艂am doda膰, 偶e musisz udowodni膰 wykonanie zadania馃榿- zr贸b zdj臋cie, nagraj filmik, b膮d藕 kreatywny/kreatywna. Masz czas do poniedzia艂ku, dobrej zabawy馃榿


 
(Praca udost臋pniona 偶yczliwie przez Zuzann臋 Justyn臋 Orzelsk膮馃檹)

 

馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁

 

22 marca 2020r.

 

Nie lubi臋 przebywa膰 w zamkni臋tych pomieszczeniach.

 Nawet drzwi do sali, w kt贸rej pracuj臋, zostawiam otwarte, tak bardzo przera偶aj膮 mnie ograniczone przestrzenie. A teraz trzeba, naprawd臋 trzeba, zosta膰 w domu kilkana艣cie dni馃槦
Nagle dom ju偶 przesta艂 by膰 domem, sta艂 si臋 r贸wnie偶 miejscem pracy i mam poczucie, 偶e troch臋 klatk膮. Te偶 tak czujecie? 
Poloni艣ci  du偶o pracuj膮 w domu, przygotowuj膮c materia艂y na zaj臋cia, sprawdzaj膮c wypracowania,  艣l臋cz膮c nad dyktandami, a w obecnej sytuacji musimy dostosowa膰 czas pracy do mo偶liwo艣ci dzieci. W domach naszych uczni贸w cz臋sto jest tylko jeden komputer, dzieci dwoje, troje i ka偶de ma pracowa膰 zdalnie, gdy w tym samym czasie rodzic  te偶 pracuje on-line.
Co zrobi膰, 偶eby艣my nie zwariowali? 艁atwo nie b臋dzie! Was, swoich uczni贸w i Waszych rodzic贸w, prosz臋 o to, by艣my si臋 wspierali, dbali o dobre relacje, wymieniali si臋 pomys艂ami, kt贸re mog膮 u艂atwi膰  nam prac臋. Nam wszystkim.

Empatia - to s艂owo klucz.

Na razie dzi臋kuj臋 za ostatni tydzie艅, m艂odzie偶 spisuje si臋 fantastycznie, rodzice ch臋tnie wsp贸艂pracuj膮, jestem dobrej my艣li ❤️

A teraz ma艂a podpowied藕 jak rozplanowa膰 dzie艅. Mo偶e kto艣 skorzysta.


Uwaga! Mam #wyzwanie 1 dla uczni贸w. Mo偶e masz inny spos贸b na efektywne wykorzystanie czasu w ci膮gu dnia sp臋dzanego w domu? Je艣li tak, wykonaj notatk臋 wizualn膮 na ten temat, zdj臋cie prze艣lij na messengerze, umie艣cimy je na blogu.

Znajdzie si臋 kto艣, kto podejmie wyzwanie?

A poni偶ej kilka kolejnych prac ⇓ OK przynosi efekty 馃槂馃槂馃槂


 




 I jeszcze pozdrowienia od Lidki, dzi臋kujemy馃榿
 

  
Pierwszy wiosenny tydzie艅 przed nami, owocnej pracy 馃榾



  馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁

 

21 marca 2020r.

Sobotni poranek, cho膰 s艂oneczny, okaza艂 si臋 mro藕ny i wietrzny.

Pierwszy dzie艅 wiosny nie by艂 dla mnie tak radosny jak zwykle, dla Was pewnie te偶 nie馃様 Wczoraj dowiedzieli艣my si臋, 偶e zawieszenie zaj臋膰 w szko艂ach potrwa jeszcze trzy tygodnie i musimy zupe艂nie inaczej zorganizowa膰 swoj膮 prac臋.

Lubi臋 codzienne spotkania z Wami, czasami si臋 na siebie z艂o艣cimy, czasami jeste艣my smutni, ale najcz臋艣ciej u艣miechamy si臋 do siebie, prowadzimy interesuj膮ce rozmowy, zdobywamy nowe umiej臋tno艣ci.
 Mam 艣wiadomo艣膰, jak wa偶ne w obecnej sytuacji jest unikanie kontakt贸w z innymi osobami, dlatego przebywanie poza domem ograniczy艂am do minimum. Was r贸wnie偶 zach臋cam do przestrzegania zasad. Nie jest to 艂atwe, wiem, woleliby艣cie z kolegami spotyka膰 si臋 w realu a nie wirtualnie, musimy si臋 jednak uzbroi膰 w cierpliwo艣膰, bo zdrowie jest najwa偶niejsze.

Ciesz臋 si臋, 偶e wielu z Was ch臋tnie wykonuje zadania z j臋zyka polskiego馃槃

 Oto raport:

✨Kacper zach臋ca do czytania馃檱

Bardzo podoba mi si臋, 偶e wykonuj膮c leporella, wymieniacie si臋 pomys艂ami, dyskutujecie, co powinno znale藕膰 si臋 na kolejnych stronach, prosicie o rad臋馃槏(klasy 4 i 6 jestem dumna, 偶e tak szybko zorganizowali艣cie nowy spos贸b komunikowania si臋).

✨Ok艂adki czwartoklasist贸w







To pomys艂y sz贸stoklasist贸w


Agnieszka po艂膮czy艂a dwie formy- leporello z lapbookiem



I jeszcze -pierwsza przes艂ana do mnie -notatka wizualna - wielka litera - zasady
     Mam pewno艣膰, 偶e wykonana samodzielnie馃槉



Oooo, jeszcze Martynka przys艂a艂a notatk臋, wstawiam.




Taaak... mog臋 spa膰 spokojnie, bo wiem, 偶e moi uczniowie cho膰 z dala, to jednak
 dbaj膮 o relacje馃挋




 

  馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁馃崁


Czas na czytanie ...

Pierwsze kroki


Drodzy uczniowie,
znale藕li艣my si臋 w niezwyczajnej sytuacji,zadbajmy o to, by by艂 to czas uwa偶no艣ci na siebie i innych.
Zdobywajcie wiedz臋, poszukujcie najlepszych rozwi膮za艅 problem贸w i trudno艣ci, ale te偶 pole偶cie na kanapie, zamknijcie oczy, oddajcie si臋 b艂ogiemu leniuchowaniu, gdy wok贸艂 tyle niepewno艣ci.

Doskona艂ym sposobem na oderwanie si臋 od rzeczywisto艣ci jest czytanie馃槉Dlatego najwa偶niejszym zadaniem z j臋zyka polskiego jest w艂a艣nie codzienny kontakt z lektur膮.
Czytacie teraz:
- klasa 4 - "Magiczne drzewo" (A.Maleszka),
- klasa 5 - "Skrzynia W艂adcy Piorun贸w" (M.Kozio艂),
- klasa 6 - "Hobbit, czyli tam i z powrotem" (J.R.R.Tolkien).

馃檱Oto Wasze zadanie zwi膮zane z lektur膮:
- po przeczytaniu lektury wykonajcie leporello. Co to takiego? ⇙
⇒Jak wykona膰 leporello?
* kartk臋 A4 z艂贸偶 na p贸艂 d艂u偶szym bokiem, przetnij wzd艂u偶 zgi臋cia,
* ka偶da powsta艂膮 cz臋艣膰 z艂贸偶 na p贸艂 i posk艂adaj w harmonijk臋,
* sklej dwie harmonijki i tak powstanie Twoja ksi膮偶eczka.

⇒Co ma znale藕膰 si臋 w lekturowej ksi膮偶eczce harmonijce?



✎Uczniowie klas 4 i 5 wykonuj膮 leporello o swojej lekturze, ale wed艂ug tego⇑ samego wzoru.

馃挌Licz臋 na Wasz膮 kreatywno艣膰. Swoje ksi膮偶eczki zaprezentujecie na pierwszej lekcji po przerwie spowodowanej zawieszeniem zaj臋膰.
To link do strony, na kt贸rej mo偶ecie podejrze膰, jak wykona膰 leporello (znajdziecie tam te偶 inne  odno艣niki, warto zagl膮da膰 na r贸偶ne strony)
https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2020/02/12/leporello/?fbclid=IwAR37hXLNq9MWH3fLRZobbtIu69j0CiAzg2J87aNPvMsebqajexBV24SJ9d4

呕ycz臋 Wam przyjemnego czytania oraz dobrej zabawy przy tworzeniu w艂asnej ksi膮偶eczki.

A jutro spotkanie z ortografi膮馃榾

1 komentarz:

  1. Dzi臋kujemy za polecenie naszego bloga. Pozdrawiamy harmonijkowo :)

    OdpowiedzUsu艅