Siódmakowo

Wrzesień 2021 

O tym jak delicja wkradła się do opowiadania


(Pomysł z delicjami zaczerpnięty od Natalii Bielawskiej - blog 622 pomysły na język polski)







2. Za chwilę przeprowadzimy bardzo ważne doświadczenie naukowe. Proszę o szczególną uważność    i niedotykanie obiektu, zanim o to nie poproszę.

3. Spostrzeżenia badawcze:

🍩 delicje 👉

📃 opowiadanie 👉



    

7. Przeczytaj uważnie opowiadanie, zapisz swoje spostrzeżenia, sprawdź, czy praca spełnia kryteria. Porozmawiamy o tym.


Roślinka, która uszczęśliwia ludzi

To, co chcę wam opowiedzieć, wydarzyło się w czasie ostatniej Wigilii. Ten piękny, grudniowy dzień pozostanie w mojej pamięci na zawsze. Patrzę na niewielką roślinkę, która zajmuje honorowe miejsce w moim pokoju i ciągle nie dociera do mnie to, co się zdarzyło.
            Myślami cofam się  o kilka miesięcy, przypominam sobie dzień, kiedy obchodziłem 11 urodziny. W rocznicę mojego przyjścia na świat otrzymałem wiele prezentów. Wśród nich była wątła roślinka, którą podarowała mi najukochańsza babcia.
- Dbaj o nią – usłyszałem, kiedy babunia wręczała mi doniczkę ze zwisającymi, zielonymi, niepozornymi gałązkami.

- Dziękuję bardzo, myślę, że mam dobrą rękę do kwiatków – odparłem z radością.
- To jest grudnik – dodała seniorka. - Roślinka z pewnością zakwitnie zimą, przekonasz się, że jest niezwykła, uszczęśliwia ludzi i... - staruszka nie wypowiedziała całego zdania, umilkła. Zrobiła się cisza jak makiem zasiał. Nasze milczenie przerwały rozmowy urodzinowych gości.

Jeszcze w czasie rodzinnego spotkania postawiłem sukulent na półce, blisko okna, zgodnie z zaleceniami, które widniały na dołączonej do doniczki kartce. Przez kolejne dni, tygodnie, miesiące dbałem o żywy prezent. Z zainteresowaniem obserwowałem roślinkę, która dekorowała mój pokój.

Pozwólcie, że wrócę ponownie do wydarzeń z 24 grudnia. W dniu Wigilii wszyscy byliśmy poruszeni, rozpoczynał się najpiękniejszy czas w roku. Przygotowywaliśmy się do uroczystej kolacji. Pobiegłem na chwilę do swojego pokoju. Spojrzałem na grudnik i stanąłem jak wryty. Na końcach zielonych gałązek ujrzałem białe jak śnieg kwiaty. Końcowe części pędów wyglądały niczym łabędzie szyje. Nie mogłem się powstrzymać, dotknąłem lekkiego jak piórko płatka.

Tkwiłem nadal w bezruchu, podziwiałem cud natury. Rozejrzałem się dookoła i oniemiałem z wrażenia. Znajdowałem się w pokoju, który był urządzony w starym stylu.

- Czekałam na Ciebie Antosiu, możemy siadać do wieczerzy wigilijnej – powiedziała starsza pani, która zbliżała się do odświętnie nakrytego stołu.

Stałem jak słup soli. Mój wzrok próbował ogarnąć całe pomieszczenie. Na wiekowym regale widniała doniczka z moim grudnikiem. Centrum pokoju zajmował wielki, okrągły stół z przygotowanymi dwoma nakryciami. Na białym obrusie lśniły półmiski ze świątecznymi potrawami.

- Bałam się, że kolejny wieczór wigilijny spędzę sama. Bardzo dziękuję,
że przyszedłeś – ciepłym tonem odezwała się staruszka. – Nawet nie wiesz jak smutna jest samotność.

Głos, który usłyszałem był mi znany. Spojrzałem na miłą panią, jej uśmiech też widziałem już wiele razy. Tak, była to staruszka, którą często mijałem na  mojej ulicy. Pamiętam, że kilka dni temu podbiegłem do niej, gdy wsiadała do tramwaju, pomogłem jej wejść do wagonu. Kobieta uśmiechnęła się tak samo przyjaźnie jak dzisiaj.

Czułem się jak zaczarowany. Niby wiedziałem, że to co teraz się dzieje, nie jest rzeczywiste, ale nie mogłem i nie chciałem się temu sprzeciwić. Posłusznie poddałem się nastrojowi wieczoru. Zjedliśmy kolację i długo rozmawialiśmy. Pani domu opowiedziała mi swoją historię. Wzruszyłem się jej gawędą. W myślach obiecałem sobie, że często będę gościem tajemniczej osoby. Staruszka była opuszczona, nie miała nikogo, w dniu takim jak dzisiaj samotność bywa nieludzka.

W pewnej chwil pani Anna powiedziała: 

- Antosiu, musisz już wracać, przecież czekają na ciebie.

Rzeczywiście, kolejny raz uświadomiłem sobie, że nie jestem u siebie. Zerwałem się z krzesła i usłyszałem znów znajomy mi głos:

- Czekamy na Ciebie Antosiu, możemy siadać do wieczerzy wigilijnej.

To babcia  weszła do mojego pokoju. Spojrzała na mnie. Stałem odrętwiały obok regału, dotykałem białych kwiatów.

- O!- szepnęła. – Mówiłam, że zakwitnie zimą.

Staruszka objęła mnie ramieniem, jakby wiedziała, co stało się przed chwilą.

- Babciu, teraz już wiem, że ta roślina uszczęśliwia ludzi. Dzięki niej pomogłem odmienić los samotnej pani.

Tajemniczy grudnik wskazał mi osobę, która potrzebowała pomocy. Po Bożym Narodzeniu kilka razy odwiedziłem panią Annę, okazało się, że mieszka niedaleko mnie. Zastanawiam się, czy moja niezwykła roślina w kolejnym roku, za moim pośrednictwem, uszczęśliwi następnego człowieka. Bardzo bym tego chciał.


(💡 Autorem opowiadania jest jeden z Twoich kolegów. Zgadniesz kto?)

📌8. Zadanie 👉 Zajrzyj do zakładki: Dla moich uczniów. Znajdziesz tam propozycje tematów opowiadań twórczych, wybierz jedną z nich i ... napisz opowiadanie. Pamiętaj o kryteriach. Powodzenia.



Listopad 2020 r.

 

Cykl zajęć poświęconych omówieniu lektury Dziady cz.II  A.Mickiewicza 


Cel lekcji 🎯 ➻ poznam dramat A. Mickiewicza Dziady cz. II

KSU:

przedstawiam genezę utworu,

➻ interpretuję motto,

➻ określam czas i miejsce akcji,

➻ przedstawiam bohaterów utworu,

➻ charakteryzuję poszczególne duchy,

➻ interpretuję nauki moralne przekazywane przez duchy,

➻ uzasadniam słuszność wskazanego stwierdzenia,

➻ omawiam cechy rodzajowe i gatunkowe utworu,

➻ wskazuję w dramacie elementy obyczajów ludowych,

➻ czytam ze zrozumieniem.

 

I  Horror w ludowych dekoracjach

👫 Porozmawiajmy ➻ W jaki sposób w Polsce obchodzimy Święto Zmarłych i Dzień Zaduszny?  Czy wiecie, jak czci się pamięć zmarłych w innych krajach?

👻 Adam Mickiewicz w II części  Dziadów przedstawia stary, ludowy obyczaj - święto dziadów. Co to za obyczaj? Skąd pochodzi? Jak przebiegał? Czy Mickiewicz wiernie go opisał? Odpowiedzi znajdziesz w przedmowie oraz tekstach źródłowych umieszczonych poniżej 👇. Zapoznaj się z nimi, a następnie wykonaj zadania.

Materiał nr 1tutaj 👻

📝 Zadanie: Zredaguj notatkę o dziadach, odpowiadając na pytania znajdujące się w teście na końcu materiału nr 1.

 Materiał nr 2  ➦


📝 Zadanie: Podaj 4 różnice pomiędzy rzeczywistym obrzędem dziadów, a opisem tej uroczystości w II części Dziadów. Jak myślisz, dlaczego u Mickiewicza obrzęd dziadów odbywał się w kaplicy?


 🙋 Co to jest motto? Jeśli nie pamiętasz, poszukaj informacji w dostępnych źródłach i zapisz definicję (własnymi słowami) w zeszycie.

Oto cytat, który umieścił Mickiewicz w II części Dziadów ↩

Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani się śniło waszym filozofom

(Hamlet  W.Szekspir)

 🙇 Jak myślisz, dlaczego poeta wybrał właśnie takie motto? Jak Ty je rozumiesz?

Romantyczna wizja świata opierała się na przekonaniu, że sfery umysłu i ducha swobodnie się przenikają, że żywi rozmawiają z duchami, przeszłość ma wpływ na przyszłość, a we wszechświecie nie istnieje nic bez przyczyny i bez skutku. Tyle jest niewyjaśnionych zagadnień! Romantycy pisali o tym, co można zobaczyć oczyma duszy. Z nauką to się zgadzać nie musi 👻.

 

 💡 Dziady - inspiracje A. Mickiewicza:

👉 lektury - prace niemieckich romantyków,

👉 folklor - ludowe legendy, zwyczaje, wierzenia,

👉 przeżycia osobiste. 

 

II Świat duchów i wyobraźni wita! 


 🔑 Pytanie kluczowe: Jak żyć, by osiągnąć zbawienie?

 

👫 Porozmawiajmy ➻ Określmy elementy świata przedstawionego w utworze A. Mickiewicza.

💭 Elementy świata przedstawionego, czyli co?  ⏰, 🏡,👪👻 i 🌄. Rozszyfrowałaś/-eś?

 

Świetnie 😇. W takim razie wybierz właściwą odpowiedź 👇

✅ Kiedy rozgrywa się akcja dramatu?

➻ W starożytności.

➻ W czasach legendarnych.

➻ W czasach współczesnych Mickiewiczowi.

➻ W przyszłości.

✅ Akcja II cz. Dziadów trwa

➻ od wieczora do północy.

➻ od wieczora do świtu.

➻ od północy do świtu.

➻ jedną dobę.

✅ Wydarzenia opisane w utworze odbywają się w

➻ opuszczonym domu.

➻ kaplicy cmentarnej.

➻ grobowcu.

➻ podziemiach kościoła.

✅ Przewodnikiem uroczystości jest

➻ chór.

➻ starzec.

➻ dziecko.

➻ Guślarz.

 

📝 Podziel bohaterów na dwie kategorie 👇

chór, Józio i Rózia, Guślarz, Widmo, starzec, pasterka w czerni, Zosia, Sowa, nieproszony gość

 

📝 Jaką rolę odgrywają Guślarz i chór?

 

📝 Uporządkuj wydarzenia 👇

 

 III Nudy w raju, strach o północy - motyw winy i kary w Dziadach 

 

A teraz czas na spotkanie z 👻👻👻👻 ↩ Nadstawiam 👂 i słucham Waszych opowieści o bohaterach Dziadów 😱.


👻 Kodeks nauk moralnych gotowy. Zapamiętaj ostrzeżenia wypowiadane przez każdego pojawiającego się na "uczcie kozła" ducha, bo wciąż są bardzo aktualne.

💡 Nie wolno nikogo krzywdzić, ale nie można też żyć obok ludzi, w świecie marzeń, bez pożytku dla innych. Trzeba doświadczyć wszystkiego, co ludzkie i po ludzku traktować innych ludzi.

👻📝 Zadanie ➻ Wyobraź sobie, że zostajesz przewodnikiem obrzędu dziadów. Jest XXI w., przywołujesz duchy niedawno zmarłych osób. Opisz, w jaki sposób wezwiesz i czyje duchy ( 2), omów ich winę i karę. Zapisz przestrogę pozostawioną żywym przez duchy.


IV Romantyczny dramat pełen zagadek

💀 Porozmawiajmy ➻ Dramat to jeden z trzech rodzajów literackich. Przypomnij, jakie cechy mają utwory należące do tego rodzaju. Czy wymienione przez Ciebie cechy znajdziemy w II części Dziadów? Wyszukaj przykłady.( 📣Podpowiedź - możesz zajrzeć na stronę 345. w podręczniku)

💀 Porozmawiajmy ➻Czy wiesz coś na temat tragedii klasycznej? Pamiętasz nasze rozmowy o antyku? Komedię i tragedię wymyślili starożytni Grecy. Jeśli w Twojej głowie pustka 😱, to wykorzystaj swoje umiejętności i w dostępnych Ci źródłach znajdź szybciutko informacje o cechach tragedii klasycznej. To, co wydaje Ci się ważne, zapisz w zeszycie. Wymienimy się wiadomościami.

💀 A teraz zamień się w badacza tekstu literackiego i znajdź podobieństwa oraz różnice pomiędzy tragedią klasyczną a II częścią Dziadów. Uważnie przyjrzyj się tekstowi Mickiewicza. Swoje spostrzeżenia zapisuj, uporządkujemy je wspólnie.

👏 Wiesz już, jakie cechy charakterystyczne ma dramat romantyczny.

🙋 Jedną z cech jest wprowadzenie elementów ludowych:

➻ wierzeń ludowych ( wiara w istnienie świata zmarłych i możliwość kontaktu z duchami przodków, wiara w świat nadprzyrodzony),

➻ ludowej moralności ( ludowy kodeks moralny - jak człowiek powinien żyć, co znaczy być człowiekiem),

➻ miejsca akcji i nastrojowości ( cmentarz, mała kaplica,ciemność, zawodzenie chóru, guślarz, rytualne gesty).

💭 Refleksja ➻ 1. Wymień jedną rzecz, której się dzisiaj nauczyłaś/eś. 

                           2. Z czym poradziłaś/eś sobie dzisiaj?

                           3. Wymień jedną rzecz, którą dzisiaj zrobiłaś/eś z ochotą.

🙇 Podsumowanie ➻ Wiesz, umiesz, zdasz - na s. 205 w podręczniku znajduje się fragment lektury z zestawem zadań egzaminacyjnych. Zapoznaj się z tekstem i wykonaj zadania, odpowiedzi zapisz w zeszycie.

 (Wykorzystałam materiały edukacyjne Nowej Ery i GWO)


Poniedziałek - środa, 2.11 - 4.11. 2020 r. 

 Fraszki do raportu!

 

Cel lekcji, kryteria sukcesu oraz zadania umieszczone zostały w prezentacji.

Prezentacja 👉 tutaj kliknij 👈

 

 

  Czwartek, 29 października 2020r.

 

Portret Jana Kochanowskiego drzeworyt Aleksandra Regulskiego  



  
Źródło: Wikipedia

 

 Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje - o Janie Kochanowskim

 

Cel lekcji 🎯 ➻ zapoznam się z biografią Jana Kochanowskiego

KSU :

➱ wymieniam najważniejsze etapy  życia poety,

➱ charakteryzuję twórczość poety ,

➱ wskazuję elementy renesansowe w twórczości Jana Kochanowskiego,

➱ przedstawiam funkcję Czarnolasu w twórczości poety.

 

🏃 Zapraszam Cię dzisiaj na spacer. Będzie to spacer wirtualny po Muzeum Jana Kochanowskiego      w Czarnolesie.  Zapoznaj się ze zgromadzonymi w nim eksponatami oraz z życiorysem poety umieszczonym na stronie. Wynotuj najważniejsze informacje o renesansowym twórcy ( zwróć uwagę na KSU), zadbaj o ciekawą formę notatki.

👉 Zwiedzanie muzeum - kliknij

 

👀👂 Obejrzyj film, uważnie słuchaj, uzupełnij notatkę.

 👉Życiorys Kochanowskiego - kliknij 

 

🙇 Na podstawie swojej notatki  ułóż 4 pytania dotyczące życia i twórczości Jana Kochanowskiego, zadasz je koleżankom/kolegom, sprawdzisz, co zapamiętali.

 

Wtorek, 27 października 2020 r.

 

 🌍 Tym razem wszystko zaczęło się we Włoszech ( podróż w czasy renesansu)

 

określasz ramy czasowe renesansu

➱ wyjaśniasz pochodzenie nazwy epoki 

➱ definiujesz humanizm

➱ wymieniasz najważniejsze dokonania renesansowe

➱ określasz ich funkcję

➱ wymieniasz najważniejszych twórców epoki

➱ omawiasz specyfikę sztuki renesansowej 

 

 Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce

Terencjusz 

 

  Dzisiaj odbędziemy podróż do czasów Kochanowskiego. Ciekawe, z jakimi skarbami z niej wrócimy?

Zaczynamy?

 ⛵ Na podstawie zebranych informacji odpowiedz, dlaczego w XV/ XVI wieku ludzie zapragnęli cieszyć się życiem, być przedsiębiorcami i uznawać, że człowiek to wielka wartość?

 

4 impulsy nowego 

🌍  Odkrycia geograficzne 

➻ zmieniają obraz świata

➻ kreują nowy typ człowieka ( zdobywcy świata, odkrywcy)

➻ wpływają na rozwój gospodarczy Europy

➻ zmieniają obyczaje mieszkańców Europy

👆 To oznacza: nowe informacje o geografii Ziemi, rozwój handlu i banków, nową siłę roboczą, bogacenie się ludzi.

📙  Druk

➻ zmienił sposób myślenia ludzi

➻ przyśpieszył rozpowszechnianie się nowej myśli humanistycznej, ekonomicznej, religijnej

👆 To oznacza: szybszy obieg informacji, większą liczbę książek, rozpowszechnianie założeń humanizmu.

📜 Reformacja

➻ złamanie przewodniej roli Watykanu

➻ rozbicie jednolitości religijnej Europy

➻ wojny religijne

👆 To oznacza: powstanie nowych religii, powstawanie silnych państw, karierę języków narodowych.

⏳ Odrodzenie ideałów antycznych

➻ zmienia światopogląd ludzi

➻ człowiek w centrum zainteresowań

➻ pochwała nauki i myśli ludzkiej

👆 To oznacza: powrót do antycznych ideałów w sztuce, tłumaczenie starożytnych dzieł, odrodzenie antycznych ideałów -  cnoty, sławy, filozofii ( epikureizm, stoicyzm).


💪 Nowe role człowieka

➻ zdobywca - nieustraszony podróżnik 

renesansowy umysł - erudyta, wszechstronnie wykształcony, artysta, utalentowany w wielu dziedzinach

➻ dworzanin - wykształcony mieszkaniec dworów królewskich lub magnackich

➻ kupiec - przedsiębiorca, człowiek interesu, bankier

➻ mecenas - bogaty znawca sztuki sprawujący pieczę nad utalentowanymi artystami

➻ patriota - człowiek miłujący swój kraj, gotów za niego walczyć i zginąć


🙇  Skąd to znasz?

➻ hołd dla sławy

➻ stanowisko idola

➻ człowiek popularny, uwielbiany przez społeczeństwo


🌞 Humanizm - modny i ważny, określił kulturę epoki renesansu

➻ antropocentryzm

➻ kult wykształcenia

➻ zainteresowanie starożytnością grecko- rzymską

➻ kult piękna

 

😇 Asy epoki - uzupełnij metryczkę

➻  Michał Anioł - zmienił oblicze sztuki

➻ Jan Kochanowski - zmienił literaturę polską

➻ Jan Gutenberg - drukarz

➻ Mikołaj Rej - 

➻ Henryk VIII -

➻ Mikołaj Kopernik  - 

➻ Elżbieta I -

➻ Krzysztof Kolumb - 

➻ Marcin Luter - 

➻ Leonardo da Vinci - 

➻ Ferdynand Magellan - 

➻ Jan Kalwin - 

➻ William Szekspir -

💒 Zadanie ➼ W czasach renesansu przyszło żyć wielkim osobowościom. Wybierz jednego z asów epoki i napisz, co sprawiło, że miał/miała wpływ na rozwój dziejów, na zmianę postrzegania przez ludzi świata, przestrzeni, kosmosu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz