wtorek, 10 sierpnia 2021

Przelotny romans czy stały związek?


 

Obraz Here and now, unfortunately, ends my journey on Pixabay z Pixabay 

I po co mi TO było? Zmiany?

💑 Związek z 🆗 (#ocenianiemkształtującym) wszedł właśnie w fazę stabilizacji, bez problemu poruszałam się między strategiami uczenia się, w czym sprawnie wspomagały mnie  techniki OK. Zorganizowałam sprzyjającą uczeniu się przestrzeń, zbudowałam dobre relacje, w naszej OKejowej klasie  liczyły się współpraca, uczenie się na błędach, samodzielność, kreatywność.

👍 Właśnie podjęłam decyzję, że resztę swojego nauczycielskiego życia spędzę z 🆗. Znałam już jego wady i zalety (które zresztą wiodły prym w tym duecie 😇), wydawało mi się, że mogę przycupnąć na zydelku i się ustatkować 🙈.

🙆 Nagle, zamaszystym krokiem, na moje edukacyjne podwórko wkroczyło MK (#myśleniekrytyczne). Mrugnęło do mnie, zalotnie się uśmiechało, kusząc wspólnymi z 🆗 zainteresowaniami.

 👀 Zerknęłam raz, no... może dwa, dałam się złapać za rękę i ... przepadłam. 

💘 Jeszcze nie byłam pewna, czy będzie to chwilowe zauroczenie, czy miłość do grobowej deski. Powoli jednak ulegałam urokowi MK (#myśleniakrytycznego).

⌛ Zatrzymałam się, myślałam,  kwestionowałam,  weryfikowałam swoje przekonania, a tymczasem pierwsze wizyty rutyn MK na lekcjach języka polskiego zaowocowały przyjaźnią ze strategiami 🆗. Doskonale się uzupełniały, wspólnie pomagały uczniom skuteczniej się uczyć i komunikować, rozumieć siebie, innych i otaczający świat.

👫 Dzieci, nieco już przygnębione przedłużającym się nauczaniem zdalnym, znowu się ożywiły, wzmogły ciekawość, zadawały pytania, upewniły się, że błąd jest początkiem procesu uczenia się i że nie ma jednego prawidłowego rozwiązania.

😍 Och! Czuję w kościach, że nie będzie to tylko przelotny romans, zapowiada się stały związek oparty o dobre relacje.

🔐 Związek, dzięki któremu uczniowie zyskują autonomię, są samosterowni, kreatywni, odpowiedzialni, wiedzą, jak się uczyć, współpracują z innymi i myślą.

🔐 Związek, dzięki któremu nauczyciel to entuzjasta edukacji, refleksyjny praktyk gotowy do nowych wyzwań, przewodnik.

📝 Gdy przygotowuję zajęcia, punkt startowy stanowią postawy myślenia krytycznego (10 postaw), do nich dobieram treści podstawy programowej, która jest narzędziem do kształcenia kompetencji         i obudowuję je strategiami 🆗 oraz rutynami MK.    

🎨 Tworzę warunki do uczenia się.                                                                       

🔔 Zaś podczas lekcji... nie pracuję więcej niż moi uczniowie, nie przeszkadzam im w podróży.


Obraz Ajay kumar Singh z Pixabay 


👂 Kiedyś usłyszałam ( niestety nie znam autorki/autora tej wypowiedzi), że ludzie boją się zmian, bo zmiany przenoszą człowieka z pozycji mistrza do pozycji ucznia.

Cóż... nie boję się, lubię się uczyć. 

I choć jestem już "starą" belferką, zydelek odstawiłam, przygotowałam wygodne buty, bo na siedzenie nie pozwala mi przekonanie, że edukacja to ciągły rozwój, zdobywanie nowych kompetencji, które pomogą odnaleźć się w szybko zmieniającym się świecie.

A Ty? Zatrzymasz się i pomyślisz? Jak sądzisz jesteś gotowa/ gotowy na podróż z myśleniem krytycznym? 


Źródło: TOC dla EdukacjiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz