niedziela, 15 listopada 2020

Lekturowe wspomnienia

 

 


 ☔ Minął słoneczny październik, a listopad na dobre rozpanoszył się chandrą. Siedzimy długie godziny przed monitorami komputerów i telefonów, a to prowadząc lekcje, a to do nich się przygotowując.

I niestety pewności, czy dorwiemy króliczka ( jak to pięknie napisała belferka Zosia na blogu 👉OKiem i piórem belferki ) nadal nie mamy 🐰.

☔ Pozostaje zanurzyć się we wspomnieniach i opowiedzieć jak w październiku oswajaliśmy lektury. Może spodobają Wam się niektóre pomysły i przytulicie je w czasie nauki zdalnej, bo wiele z nich do takowego przytulenia się nadaje.

Sprawdzian z treści? Nie praktykuję!

Słyszę 👂: Jak to? Przecież to taki szybki i dobry sposób sprawdzenia, czy uczeń zna treść książki. Naprawdę?

Nie widzę 👀 takiej potrzeby. Rozmawiamy, gramy, tworzymy i to wystarczy, by się zorientować, czy uczeń przeczytał lekturę, czy zapoznał się tylko ze streszczeniem, czy jest zieloniutki jak ogórek.

Tym razem do rozmów o świecie przedstawionym w lekturach posłużyły nam 👇

👉 Zabawa Mam pytanko układam pytania do lektury ( od jakiegoś czasu laminuję, by można je było wielokrotnie wykorzystywać), uczniowie losują po kilka pytań, czytają je na głos i nominują do odpowiedzi innego ucznia. Kto najwięcej razy odpowie prawidłowo, ten 👑 KRÓL.


✋ W czasie lekcji online z powodzeniem można wykorzystać tę zabawę, pytania zadaje nauczyciel, uczniowie odpowiedzi wpisują na czacie, kto pierwszy - zdobywa punkt. Wypróbowałam 😊, jest  zaangażowanie, ćwiczą refleks.

👉 Stacje zadaniowe to praca grupowa, którą uwielbiamy. Każda stacja ukrywa inne zadanie, na przykład zaszyfrowane miejsca wydarzeń, puzzle i krzyżówkę przygotowane w LearningApps lub innej aplikacji ( tu mamy duży wybór), ikonki, które należy skojarzyć z treścią lektury.

✋ Jeśli korzystacie z Teams, Zooma czy Discorda  można pracować w grupach w czasie lekcji online, w oddzielnych pokojach. Zadania udostępniamy i dajemy dzieciom czas na pracę. A my wskakujemy do każdego pokoju, wspomagamy, monitorujemy postępy.

👉 Trimino od razu uprzedzę, że jest to nasza wersja 😂. Uczniowie projektują figurę, która nawiązuje do treści lektury, a składa się z połączonych trójkątów. Na przyległych bokach wpisują hasła tworzące pary. Następnie rozcinają trójkąty, mieszają i przekazują do ułożenia innemu uczniowi. Sprawdzenie wiedzy podwójne 😀.

✋ Gdy pracujemy zdalnie, uczniowie mogą zaprojektować trimino i zaprezentować je innym, udostępniając ekran, przesyłając zdjęcie.


   

  Formy wypowiedzi? Owszem, ale...     

Pracujemy z tekstem, najpierw wizualizujemy, później piszemy.

👉 Opowiadanie i odwrócone story cubes  ➻ drugie życie otrzymały rolki po papierze toaletowym, to z nich siódmoklasiści wykonali kostki, a następnie na każdej ściance umieścili znak związany z lekturą. Kostki losowaliśmy, wskazana osoba turlała, odszyfrowywała symbol i opowiadała ten fragment lektury, który został zakodowany na danej ściance.

✋ Podczas zdalnej nauki można ten pomysł wykorzystać choćby po to, by oderwać dzieci od monitorów. W trakcie połączenia mogą rzucać kostką na wizji i wyznaczyć osobę do opowiadania, mogą opisać symbol, a inni zajmą się zgadywaniem, co to jest i z jakim wydarzeniem z lektury się wiąże.

 


 


 👉 Charakterystyka i  małe pudełeczka do tego zadania wykorzystaliśmy pudełka po zapałkach. Uważnie przyjrzeliśmy się bohaterom książki "Chłopcy z Placu Broni". Przeczytaliśmy fragmenty opisujące główne postaci i każdy uczeń dokonał wyboru ulubionego chłopca, by zamknąć go w malutkim pudełeczku. Trzeba było pamiętać, aby wyposażyć go też w element pozwalający na identyfikację. Na kolejnych zajęciach omawialiśmy zachowanie bohaterów, ich postępowanie w różnych sytuacjach, analizowaliśmy cechy charakteru, dokonaliśmy oceny postaci.


 

 ✋ To też warte polecenia dla zachowania równowagi pomiędzy pracą online i offline. Piątoklasistom bardzo spodobał się taki sposób prezentacji bohaterów lektury 😍

👉 Charakterystyka - klasa siódma i Wywiadowcy ( karty znalezione na blogu kreaktywnanaukablogspot.com Kasi Polak) świetne narzędzie zmuszające uczniów do refleksji, do  pogłębionej analizy tekstu. Zastosowałam karty podczas zajęć, na których charakteryzowaliśmy Małego Księcia. Chętna uczennica wcieliła się w postać i odpowiadała na pytania zadawane przez  pozostałych uczniów. To pozwoliło siódmoklasistom spojrzeć na głównego bohatera nieszablonowo, ćwiczyli argumentację i umiejętność dyskutowania. 


 

Karty znajdziecie  tutaj 

Wywiadowców można stosować w różnych sytuacjach edukacyjnych, jednak raczej w klasach starszych.

 

I jeszcze... 

📚 Mały Książę to książka szczególna, staram się omawiać ją jako pierwszą w danym roku szkolnym, zawsze przygotowuję z uczniami zestawienie cytatów z lektury w takiej formie, by towarzyszyły nam podczas lekcji w ciągu całego roku i by można się do nich odwoływać podczas rozmów, pisania prac, prezentacji. Tak, wiem, wszyscy poloniści to robią 💓 Chcę Wam jednak pokazać, co wykonaliśmy w tym roku. Drzewo mądrości  powstało ze starej ramki i plastikowych nakrętek ( lubimy dawać przedmiotom drugie życie) i zawisło na ścianie w sali polonistycznej, do której, mam nadzieję, wkrótce wrócimy.


 ✋ Na takim drzewku można zaprezentować bohaterów ( drzewko genealogiczne), motywy, główne problemy.... Zapytacie: A zdalnie? Uczniowie mogą narysować drzewko i na listkach zapisać ważne rzeczy, mogą wykonać chmurę wyrazową w kształcie drzewa, mogą zrobić (oj, my baaardzo lubimy) przestrzenną formę papierową.

 

 ☔ Podczas lekcji z wykorzystaniem opisanych sposobów, narzędzi uczniowie pracują twórczo, z wielkim zaangażowaniem, stwarzamy im sytuacje do wymiany poglądów, współpracy, podejmowania samodzielnych decyzji, uczymy organizacji pracy, dajemy przestrzeń do uczenia się poprzez działanie, zabawę, niepostrzeżenie realizując treści podstawy programowej ( będącej postrachem wielu uczniów i nauczycieli). 

☔ Jeśli zaglądasz do mnie, jestem zaszczycona. Jeśli przeczytałaś/eś moje wspomnienie, jest mi bardzo miło. Jeśli któryś z pomysłów Ci się spodobał, wykorzystaj, zainspiruj się 😍 Ja też szukam inspiracji u innych nauczycieli . To takie mnożenie przez dzielenie 😍

 Ważne w rzeczywistości belferskiej, tej zwykłej i tej rozszerzonej 💓



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz