niedziela, 11 października 2020

Jesienne pogaduchy

 

 


     Zobaczyłam  piękną nakładkę z napisem Wrzesień miesiącem relacji w szkole. Pomyślałam Dlaczego tylko wrzesień?  Hasło Edukacja  to relacja odmieniane bywa przez wszystkie przypadki, ale mam wrażenie, że dbałość o relacje  w szkole to nadal bardziej teoria niż praktyka.

👪  Cieszę się, że ja wolę praktykę od teorii. Ruszyliśmy właśnie ze stacji Piątakowo wyposażeni         w podstawowe umiejętności, teraz pielęgnujemy nasze relacje. Jak? Bardzo dbam o to, żeby uczniowie współdecydowali o tym, w jaki sposób będziemy pracowali, co będzie dla nas ważne, co chcemy osiągnąć w danym roku szkolnym i jaki wybierzemy motyw przewodni naszej polonistycznej wędrówki.

🍂 I tak pierwszy miesiąc roku szkolnego upłynął nam na pogaduchach 👄 i zabawie 💃. A nauka? Okazuje się, że gdy atmosfera jest dobra, nauka może być fascynującą przygodą, nie musi być przykrym obowiązkiem.

Kontrakt klasowy? Tak, ale...
 
Więc proszę, rozwiń skrzydła i podążaj za marzeniami.
Tak pięknie Charlie Mackesy zachęcał nas w przedmowie do swojej książki " Chłopiec, kret, lis i koń" do stworzenia zasad, które będą dla nas ważne w budowaniu dobrych relacji
i atmosfery sprzyjającej uczeniu się.
📜W tym roku szkolnym kontrakt klasowy powstał inaczej. Podążaliśmy za pytaniami chłopca
i odpowiedziami:kreta, który martwi się, że jest mały; lisa, który nie wierzył, że ma do powiedzenia coś interesującego i konia, który uważał, że czyjaś obecność wiele znaczy.
💌Odczytywaliśmy ukryte znaczenia i potraktowaliśmy je jak drogowskazy, życiowe wskazówki, bo przecież w szkole jak w życiu, wszystko opiera się na relacjach.
No więc, zasady ✒ i nie ma w nich mowy o ocenach, kartkówkach, testach i przygotowaniu do zajęć, jest o odwadze, błędach, pytaniach, odpowiedzialności i spełnianiu marzeń.
Bo 👇
👉 każdy z nas jest ważny,
👉 wspólnie możemy pokonać każdą trudność,
👉 dajemy sobie prawo do błędów,
👉 umiemy prosić o pomoc,
👉 odważnie dążymy do celu,
👉 ponosimy odpowiedzialność za swoje decyzje,
👉 jesteśmy uważni.
📚Książka " Chłopiec, kret, lis i koń" będzie stałym gościem na zajęciach języka polskiego.
 

 Pusta sala

Choć lubimy naszą salę, to chętnie, nie tylko w Dniu Pustej Klasy, wychodzimy z niej, by popracować w terenie. Niedaleko szkoły są park, stadion, zielone boisko, można w tych miejscach:

👉 rozmawiać o literaturze,

👉 uczyć się mówić o uczuciach i emocjach,

👉 ćwiczyć gramatykę i ortografię,

👉 zbierać materiały do zadań redakcyjnych.

Wartość dodana to rozmowy, które prowadzimy pomiędzy - bezcenne w procesie poznawania się, integracji, budowania dobrych relacji.

 Z zabawy nauka

 Nie ma lepszych sposobów na naukę niż zabawa, ruch, doświadczanie, twórcze działanie, możliwość swobodnego wyboru sposobu wykonania zadania i oczywiście współpraca.

We wrześniu uczyliśmy się, wykorzystując powyższe sposoby:

🍂 łamaliśmy szyfry, by dowiedzieć się, jakie lektury obowiązkowe będziemy omawiali w klasie 5,

🍂 zorganizowaliśmy plebiscyt, by wybrać lektury dodatkowe,


🍂 zgłębialiśmy tajemnice tekstu twórczego, dziergając opowiadanie i śledząc, co się stanie, gdy zgubimy oczko,

🍂 a z wylosowanych obrazków stworzyliśmy interesujące historie,

🍂 ortografię powtórzyliśmy, grając w  gry planszowe wykonane przez uczniów w czasie nauki zdalnej,

🍂 słowa zamieniliśmy na obrazy i przygotowaliśmy wystawę,

🍂 doskonaliliśmy umiejętność notowania, każdy jak lubi,

Wartość dodana - umiejętność  współpracy, argumentowanie, samoocena, ocena koleżeńska, wzajemne uczenie się, rozwijanie mocnych stron, myślenia twórczego, krytycznego.

 Emocje - nasz projekt

Jak zostaliśmy studentami?
Wszystko zaczęło się od książki "12 emocji", z opowiadaniami postanowiłam zapoznać moich uczniów, a emocje uczynić motywem przewodnim lekcji języka polskiego w klasie 5.
I tak też się dzieje, od początku roku szkolnego, realizując treści podstawy programowej, rozmawiamy o uczuciach, emocjach, relacjach.
Doskonale wpisaliśmy się w projekt Uniwersytetu Dzieci i... 👇 Niespodzianka dla uczniów, zostali studentami i będą badaczami emocji 💙

 

🍂 Za nami też Narodowe Czytanie i Dzień Kropki 👇💡 Pracujemy z informacją zwrotną, bez bieżących ocen cyfrowych, bez ciągłej kontroli, sprawdzania. Prowadzimy OK zeszyty i  stosujemy strategie oceniania kształtującego.

 

Jesienne pogaduchy dały nam moc do działania, gdy dni staną się krótsze, chłodniejsze, deszczowe. Nowe zadania przed nami, październik to miesiąc lekturowy. Damy Wam znać, na jakie pomysły wpadliśmy, omawiając teksty obowiązkowe.
 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz